Üyelik Girişi
Tarifler

Radika Salatası

Sitenin adından da anlaşılacağı üzere Radika benim otlar içinde en sevdiklerimden. Ayıklaması, hazırlaması çok kolay, tadı oldukça baharatlı hatta acımtırak ama çok lezzetli. İki çeşidi var, tatlı ve acı olmak üzere. Ayırt etmesi biraz zor, tatlı diye acısını almanızda olası, biz çok sevsek de daha önce yemediyseniz acı olanını pek tavsiye etmem. Acısının yaprakları daha ince ve kenarları daha tırtıklı oluyor, belki bu şekilde ayırt edebilirsiniz.

Radika kelimesi Rumca, Türkler Anadolu'da karahindiba, hindiba, güneyik, çıtlık, acıgıcı'da diyorlarmış. Çok eskiden beri bilenen radikanın bazı hastalıkların tedavisinde kullanıldığı da söylenir. Gelelim tarifine...

 

  • 1/2 Kg Tatlı radika
  • Zeytinyağ
  • Limon
  • Tuz
  • 2 Diş sarımsak

 

     Hazırlanışı:

 

Radikaların kök kısımları kesilir.Varsa sararmış, bozulmuş ve kart görünenler ayıklanır.

Ayıklanan radikalar bol suda, yıkama suyu temiz çıkana kadar yıkanır. Yıkanmış radikalar buharda yumuşayıncaya kadar haşlanır. Haşlanmış radikalar derin bir kaseye alınarak soğumaya bırakılır.

Bir kasede dövülmüş sarımsak, tuz, arzu edilen kadar limon ve zeytinyağ çırpma teli ile krema kıvamına gelene kadar çırpılır.

Hazırlanan sos radikaların üzerine dökülerek iyice karıştırılır ve servis edilecek tabağa alınır.

 

 

 

 

* Daha iyi temizlenmeleri için ben otları ve yeşillikleri 10 dakika kadar sirkeli suda beklettikten sonra yıkamaya başlıyorum.

 

 


Yorumlar - Yorum Yaz